Határon átívelő ünnep

A Veress Ferenc Szakképző Iskola harminc diákja és öt felnőtt kísérő számára, a Rákóczi Szövetség Diákutaztatási Programja révén lehetővé vált, hogy nemzeti ünnepünket határon túli településen, Máramarosszigeten, a Leőwey Klára Elméleti Líceum diákjaival, tanáraival közösen ünnepelhessék. Az utazás célja az volt, hogy a fiatalok megtapasztalják az együvé tartozás érzését. A kirándulás során lehetőség nyílt a szaploncai Vidám temető, Máramarossziget és Nagybánya magyar vonatkozású történelmi nevezetességeinek a megismerésére.

Jó volt hallgatni vendéglátóinkat, milyen büszkén beszélnek az évtizedekig hiányt szenvedő magyar nyelvű oktatás újraéledéséről, közös múltunkról, s mennyire fontos számukra a nemzeti ünnep. Máramarosszigeten az utolsó népszámlálás alapján 4200 köré tehető a megmaradt magyarok szá- ma. Emiatt a március 15-i ünneplés színhelyei csak a helyi református templom, a templom melletti emlékszobrok és a temetők, ahova koszorúkat helyeznek el. Az iskola diákjai ünnepi műsorukat az istentisztelet alkalmával mutatják be. Igyekeznek minden évben fontos szerepet adni az ünnepnek. A hajdúböszörményi oktatási intézmény tanulói koszorút helyeztek el Leőwey Klára szobránál. A határon túli kortársakkal való együttünneplés felejthetetlen élményt nyújtott a résztvevő diákok számára. A fenti képre kattintva eljuthat iskolánk facebook oldalára, ahol a kirándulások készült fotók megtekinthető.

Kovácsné Komáromi Éva